(Ne)všední scenérie

18. dubna 2008 v 23:09 | Lytchi! |  Úvahy všedního dne
Je krásný jarní den. Venku sněží polystyren. Vítr jej ovšem nechce nechat dopadnout na zem, tak si s ním ještě chvíli pohrává. Jednou ho ale stejně musí pustit ze svých spárů, a tak se po chvíli na zemi váli hory bílých odřezků. Pro děti je to ihned inspirace ke hře, neboť některé kousky dopadly i na dětské hřiště. Tam se také koukají muži v montérkách stojící na lešení, kterým neustále od ruk ulétávají právě kousky termo-plastické hmoty, kterou zateplují boční zeď paneláku. Dětem ale nejspíš množství polystyrenu nestačí, a tak už smlouvají s jedním z dělníků.
Tohle všechno vidím přímo před sebou. Stále se dívám z okna ven a když se nachvíli zamyslím, nevědomky si nad hrnkem kafe seškrabávám zbytky laku na svých nehtách. Když to zjistím, znechuceně se ušklíbnu, ale hned na to si trochu usrknu.
Je teplo, a tak některé maminky s radostí suší prádlo na balkoně. Výhodou může být více místa ve vlastním bytě, protože přiznejme: kdo má neustále míjet ten rozglábený sušák na chodbě?! Ve dne ho ještě vidíte, ale v noci si na něj jistě nevzpomenete, a tak můžete buď schytat jednu do břicha, nosu či brady (to podle toho, jak jste vysocí) anebo se rovnou zamotat do změti mokrého prádla právě tak, jako moucha do pavučiny. Na rozdíl od mouchy se z této situace jistě dostanete (živí), ale určitě utrpíte jistý nervový šok, a v lepším případě tuto noc už ani neusnete. Ovšem i věšení prádla venku má svá úskalí. Pokud je stihnete sklidit ještě před deštěm, který se jistě vždy ochotně dostaví, určitě je nestihnete zachytit, když zrovna padá k zemi. Někdy ale na zem nedoletí, neboť se stihne zachytit o nebezpečně vyhlížející, silně rozvětvený strom. A když už vám to prádlo neroztrhne, aspoň máte půlhodinku co dělat.
Teď už venku ale opravdu prší a já nemám co popisovat, neboť všichni utekli do svých příbytků. Jen polystyren se smutně válí po trávě.
--
Doma to ale také není špatné. Od venkovního prostředí a scénérie, kterou mi nábízí pohled z okna se tu toho moc nemění. Také je všude okolo polystyren. Ovšem není to ten zvenku, ale vlastní - zakoupený. Tolik by nevyžebrali ani ty ubohé děti, které by ho ale jistě zužitkovali mnohem lépe. A stejně se ho ani tolik neválí po celém městě (a věřte, že se tu teď hodně zatepluje). Né, to je náš pečlivě vybraný a zakoupený polystyren, který zkrášluje nejednu zeď mého pokoje. Možná to ničemu neprospívá a svoji funkci úplně neplní, ale bez něj by to už nebylo ono. Navíc: jako nástěnka funguje perfektně ;)
Z počtu návštěv balkonu pána ze třetího patra usuzuji, že je asi velký kuřák. I když stále prší, nezabrání mu to vykonávat jeho - podle všeho - nejmilejší činnost.
Nyní už je okno tak mokré, že přes něj není skoro nic vidět. Hrneček s kávou vystřídal větší hrnek s čajem. Přemýšlím o dnešním dni a zároveň se udivuji, že nic neslyším. Tedy kromě bubnování deště na velikánské okno přímo přede mnou a svištění aut ze silnice tu není nic slyšet. Divím se proto, protože VŽDY je něco slyšet. Ať už je to topení, sousedi, lednička, pračka, cokoliv…. je to slyšet! To si vysvětluji pouze dvěmi možnostmi:
1) déšť je tak silný, že všechno přehluší
2) déšť všechny uspal (včetně neživých předmětů jako jsou právě lednička, topení apod.), že nejsou schopni cokoliv dělat
Náhle mě uklidní topení, které se právě začalo ozývat a dalo mi tak najevo, že na neživé předměty déšť opravdu nemá vliv.
Také čaj je už vypitý a já pomalu usínám. Přestává pršet, ale ponurá nálada zůstává. Zavírám svá křehká víčka a ukládám se k spánku.
Gute Nacht!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ych ych | 19. dubna 2008 v 1:38 | Reagovat

...und süsse Träume.

2 L! L! | 19. dubna 2008 v 11:43 | Reagovat

´ke schön!;)

3 anonim anonim | 20. dubna 2008 v 16:51 | Reagovat

No, chybí ti tam pár čárek, ale jinak dobrý :D

4 Darkness deStination Darkness deStination | 27. dubna 2008 v 0:00 | Reagovat

Na čárky nehleď, stejně jsou to jen čárky :-D Tvoje postřehy jsou prostě gůůůt

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama